Catering

Bal Kabağının Faydaları

Neden Bal Kabağı Tüketmeliyiz

Kış aylarının vazgeçilmez lezzetleri arasından birisi de bal kabağı değil midir? Özellikle bal kabağının faydaları açısından bakarsak tamda bir kış yiyeceği olduğunu görebiliriz. Üstelik bu lezzetin tatlısından çorbasına hatta ekşili yemeğine kadar pek çok tarifi var. Ne yazık ki ülkemizde fazla bilinmese de yeni yeni popüler olmaya başladı. Oysa dünya bu tadı gerçekten çok seviyor.

Bal Kabağının Faydaları; Mineral Deposu

Bal kabağının faydaları saymakla bitmez. Ancak tam bir mineral ve vitamin deposu olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Özellikle Potasyum, Demir, Sodyum, Fosfor, Magnezyum ve tabi ki de Kalsiyum içerir.Sadece bu mineraller bile ne kadar önemli bir besim olduğunu ispatlamaya yeter.Kaldı ki çocuğunuza hafta en az bir porsiyon bu lezzetten tattırmalısınız.

Cevizli Bal Kabağı Tatlısı

Antioksidan Zengini Besin

Antioksidan yaşlanma önlemekten kanser hücreleriyle mücadeleye kadar çok geniş bir alanda bize yardımcı olur. Özellikle bağışıklık sistemine yardımcı oluşu, mikrop ve iltihaplara karşı koruyucu özeliliği ile tam da kışın ihtiyacınız olan şeydir. Renginden dolayı tahmin edeceğiniz gibi Beta – Karoten bakımından oldukça da zengindir. Ki bu da bolca “A Vitamini” demektir. Yani başta göz sağlığı içinde oldukça faydalıdır.

Bal kabağının faydaları

Diyet İçin Lezzetli Bir Yardımcı

Balkabağının faydaları arasında en çok da diyet yapanları sevindirecek bir madde var. O da bol lif içermesi. Bu lifler sayesinde sindirim sistemi sağlığına yardımcı olurken düşük kalorisi de tam da aradığınız şeyi size sunuyor. Bunun yanında zararlı toksinlerin atılmasına yardımcı olurken aynı zamanda kolesterolü de düşürür. Diyet yapmasanız bile bu besinden mutlaka ailenize sunmalısınız. Kalori hesabı yapıyorsanız eğer buna çok sevineceksiniz.100 gram bak kabağı tam 26 kalori içerir. Üstelik kolesterol içermediği için de artı bir sağlık etkenidir.

Buraya Dikkat Bal Kabağı Faydaları Bitmiyor

Mesela kemik erimesi, prostat ya da saç dökülmesi sorunlarınız mı var? O halde bir su bardağının üçte biri kadar bal kabağı size çok faydalı olacaktır. Günlük olarak tükettiğinizde Çinko ihtiyacınızın yüz de otuz (%30) kadarını karşılar. Çinko da zaten az önceki sorunların tedavisi için ya da başlamaması için oldukça önemlidir. Ayrıca içeriğindeki “zea-xantin”olarak bilinen diğer antioksidan ise gözleri ultraviyole ışınlarına karşı korur. Sizce de bal kabağının faydaları bir mucize değil mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.