Catering

Catering Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Catering Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

15 milyonun üstünde nüfusuyla İstanbul hem sosyal hem de iş hayatında oldukça yoğun olabiliyor. Özellikle iş dünyasında catering hizmeti almak bir çeşit lüks değil zorunluluk haline geldi. Bu hem maliyet hem de zamandan tasarruf anlamına gelir. Peki, hemen her işletmenin en azından bir defa bile olsa düşündüğü catering fiyatları neye göre belirlenir? Firmalar arasındaki fiyat farkları neye göre değişiyor? Hem ucuza hem de kaliteli yemek mümkün olabilir mi?

Catering Fiyatları

Sadece Üretim Maliyeti Değil

Ne yazık ki catering fiyatları sadece malzeme fiyatlarıyla sınırlı kalmıyor. İlk kalem olarak malzemeler gelse de aslında işin geri planında çok daha fazlası var. Her şeyden önce yemek başlı başına bir sektördür. Hatta ayrı bir sınıflandırmaya bile ihtiyaç duyar. Ama maliyetlerden bahsetmişken en büyükten en az maliyetli olana kadar sıralarsak:

  1. Malzeme Fiyatları: Herkes elbette ki taze meyve ve sebze yemek ister. İşte ilk maliyetimiz burada başlıyor. Sebze ve meyve halinde sabahın erken saatlerinde, hatta gecenin yarısında bile yeni gelen ürünleri almak için çoğu firma adeta yarışır. Haliyle sadece bunları almak ve sadece bu işle ilgilenen en az bir personel istihdam etmek gerekir. Üstelik bu kişi sürekli gece den sabaha kadar hal içinde dolaşıp her şeyin kalitelisi ve hesaplısını seçmek zorunda.
  2. Buna kuru gıdayı da ekleyin. Pirinç, bulgur gibi sürekli yenen ürünleri, yağ, tuz, baharat gibi bir yemek için gerekenleri hesaplayın. Bunları toptancılar kendisi getirdiği için ayrıca ilgilenmeye gerek yok ancak sürekli bir sirkülasyon sağlanıyor.
  3. Temel giderler. Her konut ya da iş yeri gibi elektrik, su özellikle doğal gaz giderleri tahmin edeceğiniz gibi oldukça yüksektir.
  4. Çalışanlar. Bu kategori belki de önem olarak en başa alınmalıydı. Çünkü iyi bir aşçı olmadan malzemelerin kalitesi yemeği lezzetli yapmıyor. Aynı zamanda temizliğinden güvenliğine kadar her bir personel catering için değerlidir.
  5. Ulaşım. İşte diğer büyük gider. Yemeklerin hazırlanıp size ulaşması için araçların bakımı, periyodik temizliği, yakıt giderleri gibi pek çok kalemde gider oluşuyor.
catering fiyatları neye göre belirlenir
catering fiyatları neye göre belirlenir

Hesaplı Catering Fiyatları Hayal Mi?

Elbette catering fiyatları tüm bunlara rağmen makul seviyelerde olabilir. Ancak bu da doğal olarak firmanın kâr marjını düşürmesi anlamına gelir. Yine de sizi yakınlarınızda ki işletmelerle aynı gruba alarak araç maliyetini düşürmek gibi farklı çözümlerle kaliteden ödün vermeden hesaplı yemekler sunulabilir.

Fiyat Teklifi Almak İçin Bizimle İletişime Geçin

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.