Catering

Catering Nedir Ne Değildir?

Catering Nedir Ne Değildir?

Çoğumuza yabancı gelse de catering kelimesi aslında iş dünyası için temel ihtiyaçlardan birisidir. Gerek mali konular gerekse iş gücü olarak çoğu firmanın bu yöntemi tercih etmesi bir tesadüf değildir. Temel olarak hazır yemek servisi olarak da bilinen bu iş kolu tüm dünyada neredeyse zorunlu hale geldi. Öyle ki artık bunun için bayilikler bile oluşuyor.

Catering Nedir, Nasıl Çalışır?

Catering nedir, temel olarak hazır yemek üretip başka yere taşımak demektir. Bu hizmetin temelinde yemek üretmekle uğraşamayan ya da uğraşmak istemeyen firmalara yemek satmak vardır. Yani mutfağı olmayan ya da mutfakta daha fazla kişi çalıştırmayıp tasarruf etmek isteyen firmaların ilk tercihi catering olacaktır.Ayrıca bu şekilde hem insan kaynakları hem de muhasebe bölümünde iş yükü hafiflemiş olur. Kaldı ki mutfakta çalışacak personel, yemek pişirecek personel, sağlık ve diğer denetimleri yapacak personel gerekir. Hatta sadece mutfak için satına alma gerçekleştirecek personele de ayrıca ihtiyaç duyulacaktır.

catering
Catering

Catering Firmalarının Avantajları Neler?

Catering firmalarıyla çalışmanın başlıca avantajları çoğu firma için ciddi iş yükünden kurtulmakla başlar.

  • Öncelikle mutfak personelinden tasarruf edilir. Böylece o personelin tüm giderlerini ve o giderler için düzenlenecek evrakları, muhasebe bölümü iş yükünü azaltırsınız.
  • İkincisi de mutfak için sürekli satın alma işlemi yapmak zorunluluğunuz yoktur. Doğal olarak taze sebze ve meyve yemek isteyeceksiniz. Üstelik bunu haliyle de ucuza getirmek istersiniz. Ancak bunun için hal ile işletme arasında eşya taşıyacak bir araç ve personel gerekir. Hatta diğer kuru gıda gibi alımlar için de aynı elemanı kullansanız bu sefer araç maliyeti artacak.
  • Et gibi özellikle tavuk ve balık gibi etlerde hijyen ve tazelik çok önemlidir. Ancak bu ayrı bir emek ister.
  • Yemeğin pişmesi ve kimsenin bu yemekten rahatsız olmaması için işinde gerekli eğitimleri görmüş bilgili bir aşçı gerekir. Eğer işletmeniz büyükse bir de gıda teknikeri hatta gıda mühendisi de gerekecektir.
catering nedir ne değildir
catering nedir ne değildir

İşte catering firması ile çalışarak bunun gibi pek çok iş yükünden ve maliyetten kurtulacaksınız. Üstelik uzun vadede ne kadar iyi bir tasarruf yapacağınıza sizde şaşıracaksınız.

Ev Yapımı Tadında Catering Hizmeti İçin İletişime Geçin

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.