CateringSağlık

Düzenli Su İçmenin Faydaları

su içmenin faydaları
Düzenli su içmenin faydaları

Hemen her yerde duyduğunuz bol su içmenin faydaları hakkında hiç düşündünüz mü? Neden uzmanlar bu kadar üstünde duruyor? Öncelikle vücudumuzun yaklaşık dörtte üçü (%75) sudan oluşur. Bu yüzden de vücut oldukça çok su tüketir. Sadece bu bilgiyle bile bir kitap yazılabilir. Ancak onun yerine birkaç önemli noktayı şimdilik paylaşıyoruz. Ancak ortalama bir insanın günde 1,5 litre su içmesi gerektiğini de unutmayın. Kaldı ki yaptığını iş, mevsim koşulları ve metabolizmanıza göre bu miktar daha da artabilir.

Zihinsel Faaliyetler İçin Su İçmenin Faydaları

Beyin yaklaşık olarak %85 oranında sudan oluşur. Ki sadece bu miktar bile suyun ne kadar önemli olduğunu kanıtıdır. Özellikle kimyasal reaksiyonların su içinde olmasını da unutmayın. Bu yüzden uzun süre susuz kalındığında ilk olarak dikkat eksikliği, algıda bozulmalar, uyku problemleri gibi sorunlar ortaya çıkabiliyor. Tüm bunlar bir yana yeterli su alındığında daha dinç, dikkatli ve daha az stresli olacaksınız.

Güzellik İçin Su İçin

Cildinizin daha güzel ve genç görünmesini mi istiyorsunuz? İlk yapacağınız şey su içmek olsun. Çünkü kuru ciltler daha çabuk yıpranır. Daha az terlediği için de vücut ısı dengesini sağlayamaz. Ayrıca enfeksiyonlara daha da açık hale gelir. Egzama gibi rahatsızlıklar daha sık görülür. Bunun yanında deride cildi sıkılaştıran “kolajen lifler” bulunur. İşte bu lifler sağlıklı ise cildiniz daha genç ve sıkı görünür. Bunu da su içmenin faydaları ile sağlarsınız.

su içmenin faydaları
Su vücudun ph dengesinin düzenlenmesine yardımcı olur

Sağlıklı Kemikler İçin Su

Diz, dirsek ve omurgalar gibi hareketli kemiklerin arasında eklem sıvısı denilen özel bir sıvı bulunuyor. Bunun görevi de hareketli kemiklerin aşınmasını önlemektir. Eğer bu kısımlardaki sıvı miktarı azalırsa, eklem ağrıları, kireçlenme gibi sorunlar oluşabilir. Bunun yanında kas kütlesi arttığında vücudun sıvı miktarı da artacaktır. Dolayısıyla spor yapıyorsanız ya da ağır işlerde çalışıyorsanız su içmenin faydalarını göz ardı etmeyin.

Su İçmenin Faydaları

Sonuç Olarak Sağlık İçin Su

Sonuç olarak sağlıklı bir hayat istiyorsanız ne yediğinizden önce ne içtiğiniz önemli. Hatta ne kadar su içtiğiniz. Su içmenin faydaları elbette bu kadarla sınırlı değil. Sadece sabahları limonlu su içmek için bile söylenecek çok şey var. Hangi amaçlarla ve ne zaman su içmek gerektiğine de başka bir yazıda değinelim. Son olarak günde en az 2 – 3 litre su içmelisiniz. Ancak unutmayın ki bu miktar metabolizma hayat standartlarınız, işiniz gibi etkenlere göre değişecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.