Catering

Kurumsal Catering Hizmeti Nasıl Olmalı?

Neden Kurumsal Catering Firmaları

Nüfusu ve iş hacmi ile İstanbul dünyanın en büyük şehirleri arasına girmeyi başardı. Hatta çoğu komşu ülkeden bile daha fazla nüfusa sahip. Peki bu büyük nüfusu ve iş hacmini kaldıracak kurumsal catering hizmeti bu mega şehre yeterli mi? Bu soru aslında tüm işletmelerin sorması gereken bir türden soru. Çünkü sadece personel maaşı ve diğer yasal yükümlülüklerle başarılı bir işletme mümkün değil. İlk olarak siz ve çalışanlarınızın da mutlu olması gerekir. Ki bu sayede hem verimlilik ve kalite artsın hem de daha mutlu bir iş ortamı oluşsun.

Kurumsal Catering Nedir?

Kurumsal Catering tabiri biraz geniş bir anlam içeriyor.Peki ne demek bu? İlk olarak catering firmalarını ikiye ayırmak gerekiyor. İlki organizasyonlar ve toplu davetler için kokteyl, atıştırmalık ikramlar ya da yemek hazırlayanlar olarak sınıflandırılabilir. Bu firmalar her ne kadar başarılı işlere imza atsalar da aslında kurumsal olarak sayılmazlar. Çünkü iş sürekliliği yoktur. Ancak özellikle fuar ya da toplantılarda en büyük yardımcınız bu firmalar olur. Basit bir ikram gibi görünse de arka planda çalışan birçok personel ve yetişmiş personel bir yana tecrübe ve kalite de bu tür firmalar için önemlidir.

kurumsal catering firması nasıl olur
Kurumsal Catering Firmaları

Bir Catering Firması Nasıl Olmalı?

İkinci türler ise kurumsal catering firması olarak anılır.Bunların farkı ise sürekli bir iş akışı olmasıdır. Yani her gün üretim yaparlar. Yemek menüleri, sundukları hizmetler, sağladıkları araç ve gereçler hep sabittir. Sizin dışarıdaki mutfağınız gibidirler. Bu firmalarda genel anlamda süreklilik esastır. Peki kurumsallaşan bu firmalarda neye dikkat edeceksiniz?

  • İlk olarak kurumsal bir kimlik sunmaları gerekir. Ki kim olursa olsun çalıştığınız firmanın bir yüzü, bir güven verici özelliği olmasını istersiniz.
  • İkinci olarak bu firmaların tüm iş bölümü yapılmıştır. Yani her ne iş için olursa olsun aradığınızda hep aynı kişi olmaz. Çünkü üretimi, sevkiyatı ve diğer detayları ayrı bir uzmanlık ister.
  • Üçüncüsü sizinle ilgilenen bir temsilci olmalı. Sizi dinleyen ve yemek problemlerinize çözümler sunan tecrübeli bir personel.
  • İletişim kanalları açık olmalı. İşletmenize gelen misafirler ya da ani değişiklikler için belki de başka durumlar için her zaman ulaşabileceğiniz bir iletişim kanalı olmalı.

Tüm bunları sağlayan bir catering firması ile çalışmak keyifli ve rahat olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.