Catering

Tabldot Yemek Fiyatları Nasıl Belirlenir?

catering hizmeti

Tabldot yemek fiyatları belirlenirken aslında bir çok kalemde giderler göz önüne alınır. Genel olarak sanılanın aksine catering işi, tabldot yemek işi ya da toplu yemek işi çok daha karmaşıktır. Çoğunlukla maliyet olarak sadece yemek malzemelerinin gideri görülür. Oysa aslında durum çok daha farklıdır. Peki ama bir kişilik tabldot yemek fiyatının içinde hangi giderler olur?

tabldot yemek firmaları
tabldot yemek firmaları

Tabldot Yemek Karmaşık Bir İştir

Tabldot yemek fiyatları belirlenirken elbette ki malzemeler hesaplanır. Maliyetlerde en büyük kalemi yemek malzemeleri tutar. Özellikle menü türüne göre bu maliyet değişkenlik gösterir. Bunlar genel olarak, yağdan salçaya, soğandan kırmızı ete kadar çok geniş bir yelpazeye dağılır. Tüm bunların yanında menüdeki kullanım oranları da etkilidir. Ancak üretim işi hangi sektör olursa olsun karmaşık ve uzun bir süreçtir. En sade haliyle bile üretimde ham madde, depolama ve sevkiyat ayrı ayrı hesaplanır. Hepsi ayrı ve ciddi uğraşlar ister. Haliyle de her birisine de ayrı personel gerekir. Üstelik yemeğin, hazırlığı, pişirmesi, porsiyonlaması, dağıtımı gibi arka planda çok fazla iş olur. Bir de büyük bir firmaysa eğer, 24 saat işletme hep açık olur ve sürekli çalışır.

catering
catering

Tabldot Yemek Fiyatları 2019

Tabldot yemek fiyatları 2019 yılı için geçen yıllara göre farklılık gösterebilir. Ancak kesin bir fiyat vermek neredeyse imkansızdır. Çünkü yukarıda anlatılanın haricinde bir de temel giderler olur. Bu da maliyetin görünmeyen ama kendini hissettiren gizli elemanıdır. Kaldı ki personel ve diğer harcamaları da dahil etmek gerekir. Ancak fiyata etki eden diğer konu da firmanın sayısıdır. Daha kesin bir fiyat alabilmek için doğrudan firmayla görüşmeniz gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir