Catering

Tabldot Yemek Fiyatları Nasıl Belirlenir?

catering hizmeti

Tabldot yemek fiyatları belirlenirken aslında bir çok kalemde giderler göz önüne alınır. Genel olarak sanılanın aksine catering işi, tabldot yemek işi ya da toplu yemek işi çok daha karmaşıktır. Maaliyet denilince akla çoğunlukla sadece yemek malzemelerinin gideri görülebiliyor. Oysa aslında durum çok daha farklıdır. Peki ama bir kişilik tabldot yemek fiyatının içinde hangi giderler olur? Ya da firmanız için ideal catering hizmeti fiyatı ne kadar tutar?

tabldot yemek firmaları
tabldot yemek firmaları

Taşıma Sistem Tabldot Yemek Karmaşık Bir İştir

Catering hizmeti ya da tabldot yemek fiyatları belirlenirken elbette ki malzemeler hesaplanır. Maliyetlerde en büyük kalemi yemek malzemeleri tutar. Özellikle menü türüne göre bu maliyet değişkenlik gösterir. Bunlar genel olarak, yağdan salçaya, soğandan sebzeye, beyaz etten kırmızı ete kadar çok geniş bir yelpazeye dağılır. Tüm bunların yanında söz konusu ürünlerin menüdeki kullanım oranları da etkilidir. Ancak üretim işi hangi sektör olursa olsun karmaşık ve uzun bir süreçtir. En sade haliyle bile üretimde ham madde, uygun depolama koşulları ve sevkiyat işlermler ayrı ayrı hesaplanır. Hepsi ayrı ve ciddi uğraşlar ister. Haliyle de her birisine de ayrı personel gerekir. Ki bu işler için istihdam edilecek personelin bir de işi öğrenme süreci de olacak. Üstelik yemeğin, hazırlığı, pişirmesi, porsiyonlaması, dağıtımı gibi arka planda çok fazla iş olur. Bir de büyük bir firmaysa eğer, 24 saat işletme hep açık olur ve sürekli çalışır.

catering
catering

Tabldot Yemek Fiyatları 2022

Tabldot yemek fiyatları 2022 yılı için geçen yıllara göre farklılık gösterecektir. Örneğin salgından dolayı piyasalardaki dalgalanmalar ya da ürün ham maddesi için tedarik zincirindeki aksaklıklar. Hatta yeni ürünlerin ekilip işlenememesi gibi ulusal hatta uluslararası sorunlar olacaktır. Tüm bu nedenlerden dolayı tabldot yemek için kesin bir fiyat vermek neredeyse imkansızdır. Çünkü yukarıda anlatılanın haricinde bir de temel giderler olur. Bu da maliyetin görünmeyen ama kendini hissettiren gizli elemanıdır. Kaldı ki personel ve diğer harcamaları da dahil etmek gerekir. Ancak fiyata etki eden diğer konu da firmanın sayısıdır. Tabldot yemek fiyatı için net bir fiyat alabilmek isterseniz doğrudan firmayla görüşmeniz gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.