CateringToplu Yemek

Tabldot Yemek Nedir

Catering firmaları arasında iki temel fark olur. Bu farklardan birisi de hatta en büyüğü de tabldot yemek alanında olur. Bu catering hizmeti aslında diğer alanlardan oldukça farklıdır. Kalite ve lezzet zaten her firmanın amacıdır. Ancak bundan sonra işler değişir. Çalıştığınız firma ile isteklerinizin karşılanması bu noktadan başlar. Yani ne tür bir catering hizmeti istiyorsunuz? Ya da neye ihtiyacınız var? Tabldot yemek hizmeti ile catering hizmeti arasında temelde nasıl bir fark var? Tabldot yemek nedir?

tabldot yemek
tabldot yemek

Tabldot Yemek Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Catering sektöründeki iki temel faaliyet tipinden birisi tabldot yemek olarak bilirsiniz. Bu tarz bir hizmette firmalar size menüleri hazır olarak sunarlar. Basit bir örnek vermek gerekirse; çorba, ana yemek, pilav, salata şeklinde bir menü düşünebilirsiniz. Bu menüleri her ay ya da başka periyotlarda firma yetkilileri belirliyor. Bu menülerde et, tavuk, balık ya da sebze yemekleri farklı sıralamalarda olur. Çorba, makarna, salata ya da tatlı gibi seçenekleri tek bir menüde sunar. Basit bir sunum şekli olsa da 4 – 5 çeşit yemek, meyve ya da içecekleri de çeşitlendirerek sunarlar. Burada amaç doyurucu, lezzetli ve sağlıklı bir menü oluşturmaktır. Ayrıca taşıma ya da yerinde üretim olsun fark etmez, hızlı bir şekilde yemeğin servis edilmesi yani pratiklik ve mutfağın toparlanması amaçlanır. Böylece işletmeler asıl işlerini aksatmadan çalışabilirler. Bu sadeliği menülerdeki çeşitler ve lezzet ile süslerler.

tabldot yemek nedir
tabldot yemek nedir

Tabldot Yemek Nerelerde Kullanılır?

Peki bu hizmeti kimler tercih eder? Daha çok okul, ağır iş yapan işletmeler, fabrika, hastane gibi yerler tabldot yemek kullanırlar. Bu sayede firmalar mutfak personelini ve mutfak giderini asgari seviyede tutabiliyorlar. Kaldı ki oldukça pratik olan bu yöntemle yemek dağıtmak, temizlik ve diğer mutfak işleri daha kolay olur. Ancak normal tabldot yerine porselen tabaklar kullanabilirsiniz. Bu tarz bir hizmet yine de tabldot kavramını değiştirmez. Sonuç olarak yemekler sabit bir yerde kalır. Yemekler tabaklara ya da tabldotlara buradan dolup gider. 

Diğer catering türü ise daha çok sergiler, özel davetler, kokteyller gibi özel organizasyonlarda tercih edildiğini söyleyebiliriz. Basit tabirle çok daha lüks bir servistir. Haliyle daha fazla personel ve sunum odaklı bir hizmet ön plandadır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.