CateringToplu Yemek

Tabldot Yemek Nedir

Catering firmaları arasında iki temel fark olur. Bu farklardan birisi de hatta en büyüğü de tabldot yemek alanında olur. Bu catering hizmeti aslında diğer alanlardan oldukça farklıdır. Kalite ve lezzet zaten her firmanın amacıdır. Ancak bundan sonra işler değişir. Çalıştığınız firma ile isteklerinizin karşılanması bu noktadan başlar. Yani ne tür bir catering hizmeti istiyorsunuz? Ya da neye ihtiyacınız var?

tabldot yemek
tabldot yemek

Tabldot Yemek Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Catering sektöründeki iki temel faaliyet tipinden birisi tabldot yemek olarak adlandırılır. Bu tarz bir hizmette size menüler hazır olarak sunulur. Basit bir örnek vermek gerekirse; çorba, ana yemek, pilav, salata şeklinde bir menü olabilir. Bu menüler her ay ya da başka periyotlarda firma tarafından belirlenir. Bu menülerde et, tavuk, balık ya da sebze yemekleri farklı sıralamalarda olur. Çorba, makarna, salata ya da tatlı gibi seçenekleri tek bir menüde sunar. Basit bir sunum şekli olsa da 4 – 5 çeşit yemek, meyve ya da içecekleri de çeşitlendirerek sunarlar. Burada amaç doyurucu, lezzetli ve sağlıklı bir menü oluşturmaktır. Ayrıca taşıma ya da yerinde üretim olsun fark etmez, hızlı bir şekilde yemeğin servis edilmesi ve mutfağın toparlanması amaçlanır. 

 

tabldot yemek nedir
tabldot yemek nedir

Tabldot Yemek Nerelerde Kullanılır?

Daha çok okul, ağır iş yapan işletmeler, fabrika, hastane gibi yerler tabldot yemek kullanır. Bu sayede firmalar mutfak personelini ve mutfak giderini asgari seviyede tutabilir. Kaldı ki oldukça pratik olan bu yöntemle yemek dağıtmak, temizlik ve diğer mutfak işleri daha kolay olur. Ancak normal tabldot yerine porselen tabaklar kullanılabilir. Bu yine de tabldot yemek kavramını değiştirmez. Sonuç olarak yemekler sabit bir yerde kalır. Yemekler tabaklara ya da tabldotlara buradan dolup gider. 

Diğer catering türü ise çok sergiler, özel davetler, kokteyller gibi özel organizasyonlarda kullanılır. Basit tabirle çok daha lüks bir servistir. Haliyle daha fazla personel ve sunum odaklı bir hizmet ön plandadır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir